Program for first FB3

 

Thursday 5/7

Friday 6/7

Saturday 7/7

Sunday 8/7

General theme:

Fluorescence and proteins

Fluorescence and proteins/nucleic acid

Fluorescence and nucleic acids

Fluorescence and nucleic acids/ biomolecules

8.30-10.15

 

CHAIR: Armitage

Invited talk:

Kai Johnsson (50 min)

Oral pres 7:

Anna Rutkowska (22 min)

Oral pres 8:

Xavier Franck (22 min)

CHAIR: Kool

Invited talk:

David Lilley (50 min)

Oral pres 14:

Renatus Sinkeldam (22 min)

Oral pres 15:

Victoria Birkedal (22 min)

CHAIR: Hudson

Invited talk:

Eric Kool (50 min)

Invited talk:

Ichiro Hirao (50 min)

 

 

10.15-10.35

 

Coffee break

Coffee break

Coffee break

10.35-12.30

Registration

CHAIR: Lilley

Keynote Lecture:

Roger Tsien (70 min)

Oral pres 9:

James Petersson (22 min)

Oral pres 10:

Mark Prescott (22 min)

CHAIR: Wagenknecht

Invited talk:

Christian Leumann (50 min)

Oral pres 16:

Heiko Ihmels (22 min)

Oral pres 17:

Judit Fidy (22 min)

Company pres:

Mathias Gruen, Jena Biosciences (22 min)

CHAIR: Wilson

Oral pres 19:

Ulf Diederichsen (22 min)

Oral pres 20:

Benjamin Harper (22 min)

Invited short talk:

 Marcia Levitus (30 min)

Oral pres 21:

Nikolaus Ernsting (22 min)

Oral pres 22:

Fredrik Westerlund (22 min)

12.30-13.30

Registration

Lunch break

Lunch break

Lunch break

13.30-15.30

Opening ceremony

 

CHAIR: Hirao

Invited talk:

Robert Hudson (50 min)

Oral pres 1:

Thomas Gustavsson (22 min)

Invited short talk:

Bruce Armitage (30 min)

CHAIR: Johnsson

Oral pres 11:

Elin Esbjörner (22 min)

Invited talk:

Byeang Kim (50 min)

Oral pres 12:

Seergazhi Srivatsan (22 min)

Oral pres 13:

Søren Preus (22 min)

CHAIR: Levitus

Invited talk:

Hans-Achim Wagenknecht (50 min)

Oral pres 18:

MP Teulade-Fichou (22 min)

 ____________________

Poster Session 2 (odd numbers at their posters)

starts at 14.45

CHAIR: Leumannn

Oral pres 23:

Graeme King (22 min)

Invited short talk:

James Wilson (30 min)

Oral pres 24:

Isabelle Gosse (22 min)

Invited short talk:

Jin Zhang (30 min)

Oral pres 25:

 Lucy Hall (22 min)

15.30-16.00

Coffee break

Coffee break

Coffee during session

Coffee break

16.00-18.00

CHAIR: Zhang

Oral pres 2:

Yves Mely (22 min)

Oral pres 3:

Prasun Mandal (22 min)

Oral pres 4:

Sebastien Peter (22 min)

Oral pres 5:

Donal O’Shea (22 min)

Oral pres 6:

Asko Uri (22 min)

Poster Session 1

(even numbers at their posters)

 

 

 

 

 

 

until 17.30

 

____________________

Free time

 

Committee + invited speakers discuss future FB3-meetings

 

Session ends at 16.15

____________________

 

Free time

CHAIR: Kim

Oral pres 26:

Takuya Terai (22 min)

Oral pres 27:

 Jan Riedl (22 min)

Oral pres 28:

Jonas Hannestad (22 min)

Oral pres 29:

Alexander Roloff (22 min)

  

Closing ceremony

Evening

19.30 Reception: City Hall

20.00 Dinner for Invited Speakers

18.00 Boat trip starts

19.45 Conference dinner

 

 

 


Platinum sponsor: